دسترسی به وای فای در زیر آب ممکن شد
     تعداد بازدید: 2267
     چاپ
     دسته بندی : عمومی

محققان سیستم وای فای زیر آبی به نام آکوافای را ابداع کرده اند که امکان اتصال به اینترنت در زیر آب را فراهم می کند.

 امواج رادیویی به سختی در آب منتقل می شوند به همین دلیل غواصان و زیردریایی ها برای انتقال اطلاعات به شکل بی سیم به سطح آب با مشکلاتی روبرو می شوند. در همین راستا محققان سعی کردند با توسعه یک نسخه زیر آبی از وای فای این مشکل را حل کنند.

در سال ۲۰۱۸ میلادی محققان دانشگاه KAUST در عربستان سعودی با استفاده از لیزرها ویدئویی با کیفیت HD را زیر آب منتقل کردند. سیستم آزمایشی فعلی به نام آکوا-فای نیز براساس همین فناوری لیزر ابداع شده است.

با کمک این فناوری غواص می تواند اطلاعاتی مانند تصاویر یا ویدئو را از یک موبایل در زیر آب برای افراد دیگر روی آب ارسال کند. این اطلاعات ابتدا به شکل امواج رادیویی به دستگاه کوچکی منتقل می شوند که روی مخزن هوای غواص قرار گرفته است.

یک میکرورایانه در این دستگاه اطلاعات را به مجموعه ای از پالس های نوری بسیار سریع تبدیل می کند. هر پالس نشان دهنده کدهای صفر یا یک سیستم باینری است. این پالس ها در مرحله بعد به وسیله یک لیزر  ۵۲۰ نانومتری یا مجموعه ای از ال ای دی های سبزرنگ به سطح آب ارسال می شوند.

ال ای دی های مذکور می توانند با کمک یک منبع نیرو اطلاعات را در مسافت کمی منتقل کنند، اما لیزر  می تواند اطلاعات را به مسافت دورتری بفرستد ولی برای این منظور به انرژی بیشتری نیاز دارد. 

پالس های نور پس از رسیدن به سطح به وسیله یک دستگاه ردیاب نور دریافت و سپس با کمک یک رایانه به تصاویر یا ویدئوهای اولیه تبدیل می شوند. از این نقطه به بعد فایل ها را می توان به وسیله ماهواره در اینترنت آپلود کرد.

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.