اکتیو شبکه
     تعداد بازدید: 2106
     چاپ
     دسته بندی : عمومی

ارت شبکه مهم ترین عنصر در یک شبکه کامپیوتری است که زمینه ساز ایجاد ارتباط بین یک کامپیوتر با سیستم های دیگر از طریق کابل های انتقال ( کابل شبکه ) می باشد.

سوئیچ ها از تجهیزات اکتیو شبکه و از قسمت های بسیار مهم آن محسوب می شوند. وجود این دستگاه است که باعث می شود شما بتوانید همزمان با اشخاص دیگری که با هم از یک شبکه استفاده می کنید ، اقدام به ارسال و دریافت اطلاعات کنید و سرعت ارسال اطلاعات شما به هیچ عنوان تاثیری در سرعت دستیابی دیگران در آن شبکه نداشته باشد.
یکی دیگر از تجهیزات بسیار مهمی که این روزها استفاده از آن امری عادی و متداول تلقی می شود روتر است. روتر ها در انواع ، شکل ها و مدل های مختلفی ساخته می شوند اما تمام آنها یک کار را انجام می دهند.  استفاده از این دستگاه ها به این علت که اکثر شبکه های کوچک نیاز به برقراری ارتباط با شبکه های دیگر ( مانند اینترنت ) دارند ، گسترش زیادی یافته است .
مودم ها نیز یکی از تجهیزات اکتیو شبکه می باشند که کاربران این روزها به عنوان راهی ساده و پرکاربرد برای اتصال به اینترنت از آن استفاده می کنند. استفاده از مودم های ADSL مزایای متعددی برای کاربران دارد که به عنوان مثال می توان به اشغال نشدن خط تلفن در زمان استفاده از اینترنت اشاره کرد ؛ همچنین سرعت مودم های ADSL در حدود 2 مگابایت در ثانیه است که این سرعت نسبت به مودم های معمولی که تنها 56 کیلوبایت در ثانیه انتقال دیتا انجام می دهند یک تفاوت بی نظیر را به کاربران نشان می دهند.
تجهیزاتی که در بالا معرفی شدند تقریباً قسمت های اصلی و دائمی یک شبکه کامپیوتری هستند اما برخی دستگاه ها می توانند به صورت موقت در شبکه قرار بگیرند و در صورت نبود آنها مشکلی برای ساختار کلی شبکه پیش نمی آید. به عنوان مثال می توانیم به پرینتر ها اشاره کنیم. در بسیاری از شبکه ها به خصوص در ادارات دولتی ، سازمان ها و شرکت ها یک چاپگر در شبکه موجود است که تمام کاربران بتوانند کارهای چاپی خود را به صورت اشتراکی انجام دهند. برای افزودن یک چاپگر به شبکه نیاز به دستگاهی به نام پرینت سرور داریم.
ساختار کار پرینت سرور ساده است و شما تنها کافی است چاپگر را با یک کابل یو اس بی به این دستگاه متصل کنید و سپس پرینت سرور را توسط یک کابل شبکه به یکی از درگاه های سوئیچ وصل نمایید. با استفاده از پرینت سرور که از تجهیزات ثانویه اکتیو شبکه محسوب می گردد  باعث می شود که دیگر نیازی به روشن بودن همیشگی یک کامپیوتر برای استفاده از پرینتر نداشته باشیم.
در این مطلب تلاش کردیم مهمترین تجهیزات اکتیو شبکه را نام ببریم و تا حدودی به بیان ساده وظایف آنان را بر شماریم. البته مجموعه ای از فعالیت ها نیز وجود دارند که برای فعال کردن و استارت شبکه توسط شرکت هایی که خدمات راه اندازی و امنیت شبکه را ارائه می دهند انجام می گیرند . اصطلاحاً به این فرایند نیز اکتیو شبکه گفته می شود که سعی می کنیم در مقالات بعدی به این مقوله نیز پرداخته و آن را شرح دهیم.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.